Potem powstają bolesne, małe pęcherzyki, które następnie pękają, a na skórze zostaje powierzchowne owrzodzenie. Po mniej więcej 10 dniach zmiany znikają, nie pozostawiając blizn. Wymienionym objawom często może towarzyszyć ogólne osłabienie, gorączka, a także trudności z oddawaniem moczu. W przypadku mężczyzn zmiany najczęściej są widoczne na napletku, żołędzi i trzonie prącia. Z kolei u kobiet na wargach sromowych, łechtaczce, w pochwie i na szyjce macicy. Kontakty analne mogą skutkować pojawieniem się zmian także w okolicach odbytu.
Pierwszy atak choroby dla każdego pacjenta z opryszczką jest bardzo stresujący, a dodatkowo towarzyszą mu najbardziej nasilone objawy. Jeśli mamy do czynienia z opryszczką nawrotową, przy kolejnym ataku choroby pacjenci rzadko skarżą się na bóle głowy, gorączkę, bóle mięśni, a dolegliwości w okolicach narządów płciowych są mniej dotkliwe.
Nawroty mogą jednak dawać znać o sobie jako bóle krzyżowe lub zmiany na pośladkach, wokół odbytu i z tyłu nóg. Statystyka pokazuje, że około 40% zarażonych tylko raz doświadczyło uaktywnienia się wirusa. Pozostałe 60% doświadcza jednak około 4, a nawet 5 nawrotów rocznie. Objawy u osób zarażonych wirusem z reguły pojawiają się po stosunkach seksualnych, opalaniu, w wyniku stresu. U kobiet nawroty opryszczki są częste w czasie miesiączki.