/odpowiedzi-eksperta/opryszczka-w-ciazy

Odpowiedzi eksperta
Wybierz kategorię i znajdź odpowiedzi na najważniejsze
pytania zadane naszemu ekspertowi.

Odpowiedzi udzieliła: dr Dorota Bystrzanowska, dermatolog

Jaka jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka, przez kobietę zarażoną wirusem opryszczki narządów płciowych?
Opryszczka narządów płciowych u kobiety w ciąży grozi zakażeniem płodu lub noworodka. Do zakażenia może dojść w trakcie trwania ciąży, w momencie porodu lub już po porodzie. Zakażenie płodu we wczesnym okresie ciąży w 20% grozi poronieniem, zakażenie w późniejszym okresie ciąży może grozić porodem przedwczesnym lub bardzo niebezpiecznym dla dziecka pierwotnym zakażeniem płodu. Oczywiście większość dzieci rodzi się zdrowa i bardzo dużo zależy od stanu immunologicznego matki. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn podejrzewasz u siebie zakażenie wirusem HSV, koniecznie porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, który postawi właściwą diagnozę i opracuje dla Ciebie indywidualny plan leczenia. Bycie nosicielką wirusa opryszczki nie jest samo w sobie wskazaniem do cesarskiego cięcia, ale gdyby zmiany skórne na narządach płciowych pojawiły się w okresie poprzedzającym poród, lekarz prawdopodobnie wskaże na takie rozwiązanie.
Jakie badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy jest się zarażonym wirusem opryszczki? Czy podczas badania cytologicznego istnieje możliwość wykrycia tego wirusa?
Najbardziej wiarygodnym testem jest test PCR, ale nie jest to test powszechnie wykonywany. Najbardziej powszechny jest test Elisa i Western-Blot. Badanie można wykonać z krwi, moczu, płynu mózgowo-rdzeniowego lub wymazu ze zmian skórnych (treści pęcherzyków). Bezpośrednie badanie cytologiczne tzw. test Tzanck, umożliwia potwierdzenie klinicznego rozpoznania zakażenia wirusowego. Można też badać obecność i poziom przeciwciał przeciw wirusowi HSV.
Jeśli jestem w ciąży, a mam opryszczkę genitalną, to czy mogę podjąć jej leczenie? Czy będzie to bezpieczne dla dziecka?
Opryszczka genitalna jest wskazaniem do włączenia doustnego leczenia antywirusowego, jak również do wykonania cięcia cesarskiego, jeśli aktywne zmiany pojawiły się w terminie porodu. Decyzja o włączeniu leku antywirusowego kobiecie w ciąży należy do lekarza ginekologa i każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje przy pierwszych objawach opryszczki zastosowanie leku antywirusowego przez 5 dni, nawet jeśli jest to jej nawrót. Dodatkowo nie należy współżyć w okresie objawów.
Jeśli podczas pierwszej ciąży u kobiety nie występowała opryszczka, a zdarzała się ona poza okresem ciąży, ale tylko opryszczka wargowa, to czy planując kolejne dziecko powinno się rozpocząć leczenie?
Decyzja o wdrożeniu leczenia musi zostać podjęta przez pacjentkę i lekarza prowadzącego. Na pewno zależy ona od tego, jak często występują nawroty opryszczki, jaki jest stan immunologiczny pacjentki, od wywiadu – poprzednie poronienia czy porody przedwczesne. Można stosować leczenie profilaktyczne przed ciążą albo od 36 tygodnia ciąży, co zmniejsza ryzyko nawrotu podczas porodu.